Netflix Series and Movie Recommendations

Send this thread to your friend
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email
2016

Release date

7,3

IMDB Score

1 Saat 57 Dakika

Movie Length

Suitable for over age

Split Fragman

Play Video

Split Hakkında Detaylı Bilgi

Split Filminin Konusu

Split, 2016 Amerikan psikolojik korku gerilim filmi ve M. Night Shyamalan tarafından yazılan, yönetilen ve prodüktörlüğünü yapan, James McAvoy, Anya Taylor-Joy ve Betty Buckley’nin oynadığı Unbreakable üçlemesinin ikinci taksitidir. Film, izole bir yeraltı tesisinde üç genç kızı kaçırıp hapseden 24 farklı kişiliğe sahip bir adamı konu alıyor.

Çekimler 11 Kasım 2015’te Philadelphia, Pennsylvania’da başladı. Filmin prömiyeri 26 Eylül 2016’da Fantastic Fest’te yapıldı ve 20 Ocak 2017’de Universal Pictures tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterime girdi. Film genel olarak olumlu eleştiriler aldı, McAvoy’un performansı yüksek övgü topladı ve bazı eleştirmenler filmi Shyamalan için hoş bir dönüş olarak nitelendirdi, ancak bazıları filmi akıl hastalığının damgalanması nedeniyle eleştirdi. Film dünya çapında 9 milyon dolarlık bir bütçeyle 278 milyon dolar hasılat yaptı.

Film, aynı zamanda Shyamalan tarafından yazılan, üretilen ve yönetilen 2000 yapımı Kırılmaz filmin bağımsız bir devamı niteliğindedir. Film bir devam filmi olarak pazarlanmadı ve gizli bir devam filmiydi, bunun yerine Bruce Willis’in Unbreakable rolünü isimsiz bir kamera hücresinde yeniden canlandırdığı bir sahnenin ifşasını kurtardı. Split, ilk solo süpervizör kökenli film olarak kaydedildi. Aynı zamanda Shyamalan’ın ilk devam filmi. Üçlemenin Glass adlı son bölümü, önceki iki filmin oyuncu kadrosu ve karakterlerini birleştiren Ocak 2019’da yayınlandı.

Split Filminin Detaylı Özeti

Casey Cooke içine kapanık bir gençtir. King of Prussia Alışveriş Merkezi’nde bir doğum günü partisine davet edildikten sonra, sınıf arkadaşı Claire’in babası, Claire’in arkadaşı Marcia’yı da alan babasından eve dönmeyi kabul eder. Kızlar arabada beklerken, disosiyatif kimlik bozukluğundan muzdarip bir adam, Claire’in babasını bilinçsizce kapıp onları kaçırır.

Adam, çocukluk çağı istismarı ve terk edilme nedeniyle oluşan 23 farklı kişiliği tanımlayan Dr. Karen Fletcher ile terapi görüyor. Baskın kişilik, “Barry”, diğerlerinin ne zaman ve hangisinin tezahür edeceğini kontrol eder. “Barry”, istenmeyen özellikleri ve dünyayı “saf olmayan” dan, acı çekmemiş olanlardan kurtarmayı planlayan 24. kişilik “Canavar” a olan inançları nedeniyle “Dennis” veya “Patricia” nın kontrol sahibi olmasına izin vermedi. . Fletcher, oturumlarında “Dennis” in son zamanlarda baskın kişilik olarak “Barry” nin yerini aldığını fark eder.

“Dennis” kızları bir yeraltı hücresine hapseder. Kızlar, “Hedwig” adlı çocuksu bir kişiliğin avantajını kullanarak kaçmaya çalışır ve Casey bir telsiz bulmayı başarır, ancak yardım alma girişimleri bir şaka olarak reddedilir. Kızlar birbirinden “Dennis” ve “Patricia” ile ayrılıyor. Fletcher, “Canavar” ile tanıştığını ortaya çıkardığı Adam’ın odasını ziyaret eder. Fletcher, kişilikler arasında bir iç çatışma olduğunu fark eder ve şüphelenir. Tuvalete gidiyormuş numarası yapar ve bir depoda kilitli olan Claire’i bulur. “Dennis” belirir ve Fletcher’ı yatıştırır. “Dennis” bir tren istasyonuna gidiyor ve burada boş bir tren vagonuna biniyor ve bu da fiziksel yetenekleri artırılmış [belirsizliği giderme gerekli] “Canavar” ın kontrolü ele geçirmesine izin veriyor.

Filmin Devamında

Fletcher, “Canavar” gelmeden önce adamın tam adı “Kevin Wendell Crumb” olan bir kağıt üzerine bir mektup yazar ve onu gövdesini ezerek öldürür. Casey hücresinden kaçar, ancak “Canavar” ın çoktan Marcia’yı öldürüp yediğini ve onun da Claire’e saldırdığını görür. Casey, Fletcher’ın cesedini ve kağıt parçasını bulur. “Canavar” ona yaklaşır, ancak Kevin’in tam adını söyleyerek Kevin’ı ortaya çıkarır. Durumu öğrenen ve iki yıldır kontrolün elinde olmadığını anlayan dehşete düşen Kevin, Casey’ye sakladığı bir pompalı tüfekle onu öldürmesi için yalvarır.

Bu, 24 kişiliğin hepsini kontrol için savaşmaya teşvik eder ve “Hedwig” galiptir. Casey’ye “Kevin” in çok uzakta uyutulduğu ve adı söylense bile artık uyanmayacağı söylendi. “Hedwig”, “Dennis” ve “Patricia” nın kontrolünü veriyor ve bir kez daha “Canavar” ın ele geçirmesine izin veriyorlar. Casey, bir tünele kaçmadan önce av tüfeğini ve fişekleri alır ve burada “Canavar” ı iki kez vurarak yalnızca küçük yaralara neden olur. Kendini “Canavar” ın parmaklıkları ayrılmaya başlayan kafesli bir alana kilitler. Vücudunda solmuş izler görüyor. Film boyunca geri dönüşlerle vurgulanan bu, babasının ölümünden önce ve sonra amcası ve yasal koruyucusu John tarafından çocukken taciz edildiğini ortaya koyuyor. “Dennis”, Casey’nin “kırılmış” olması nedeniyle “saf” ve daha gelişmiş olduğunu düşünür ve onu kurtarır.

Casey kurtarılır ve kendisini tutsak eden kişinin bir işçi olduğu Philadelphia Hayvanat Bahçesi’nde tutulduğunu öğrenir. Polis, Casey’ye amcasıyla eve dönmeye hazır olup olmadığını sorduğunda, sadece karanlık gözlerle bakıyor. Başka bir saklanma yerinde, “Dennis”, “Patricia” ve “Hedwig”, “Canavar” ın gücünü ve dünyayı değiştirme planlarını tartışıyor. Silk City Diner’da, birkaç müşteri The Beast’in suçlarıyla ilgili bir haber haberini izliyor ve muhabir, sayısız kişiliğinin ona “Horde” lakabını kazandığını söylüyor. Bir garson, tekerlekli sandalyedeki bir suçlu ile on beş yıl önce hapsedilmiş ve aynı zamanda bir takma ad da almış bir suçlunun benzerliğini not ediyor. Yanında oturan adam David Dunn, takma adı hatırlamaya çalışırken “Bay . Bardak”.

Split Filminin Yapım Hikayesi

Shyamalan, Split fikrini senaryoyu yazmadan yıllar önce tasarladı. Şöyle açıkladı, “Bu durumda karakteri bir süre önce yazmıştım ve birkaç sahnesini yazmıştım, bu yüzden benim için gerçekten alışılmadık bir diyalog bile yazdım. Uzun süre orada oturdu, ve neden daha önce tetiği çekmediğime dair net bir nedenim yok. Ama şimdi yaptığım filmlerin türü ve ilgilendiğim tonların türü ile bunu yapmak için mükemmel bir zaman gibi geldi espri anlayışı ve belirsizlik. “

2 Ekim 2015’te, Joaquin Phoenix’in yerine James McAvoy başrolü oynaması için filme alındı. 12 Ekim 2015’te Anya Taylor-Joy, Betty Buckley, Jessica Sula ve Haley Lu Richardson kadroya eklendi. 27 Ekim 2015’te Universal Pictures filmi yayınlamak için gemiye geldi ve onu Split olarak adlandırdı.

Kevin karakteri, Shyamalan’ın Kırılmaz filminin ilk taslaklarından birinde yer almıştı, ancak o sırada dengeleme sorunları olduğunu belirterek karakteri çıkardı. Split ile, Kevin’in etrafında Unbreakable için yazdığı bazı sahneleri getirdi. Film, Unbreakable’dan Bruce Willis’in karakteri David Dunn’ın önceki filme atıfta bulunarak Unbreakable ve Split’i aynı anlatı evrenine yerleştirmesiyle sona erer. Shyamalan, Unbreakable’ın yapımcılığını üstlendiği Walt Disney Studios’tan karakteri dahil etmek için izin istedi. Shyamalan, karakterin kullanımı konusunda Sean Bailey ile görüştü; Bir centilmen anlaşmasına vardılar ve Bailey karakterin filmde ücretsiz olarak kullanılmasına izin verdi ve Shyamalan, geliştirilirse Disney’in bir devam filmine dahil olacağına söz verdi. Shyamalan, Willis’in Split’teki rolünü çok gizledi ve test izleyicileri için filmin son sahnesini kaldırdı. Kamera hücresi, 2016 Fantastic Fest’te ve 2016 AFI Fest’te sinemalarda gösterime girmeden aylar önce gösterildi.

Ziyarette olduğu gibi, Shyamalan filmi kendisi finanse etti. Filmin ana çekimleri 11 Kasım 2015’te Philadelphia, Pennsylvania’da başladı. Yeniden çekimler Haziran 2016’da gerçekleşti. Post prodüksiyon sırasında, Shyamalan kendi sahnelerinin nihayetinde gereksiz olduğunu hissettiği için, Sterling K. Brown’ın Dr. Fletcher’ın komşusu Shaw rolünü filmden çıkardı. McAvoy, metal bir kapıyı yumruklaması gereken bir sahnede elini kırdı, ancak vurmak istediği kapının yumuşak kısmını kaçırdı.

Split Gişe

Bölünmüş, 9 milyon dolarlık bir üretim bütçesine karşılık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 138,3 milyon dolar ve diğer bölgelerde 140,2 milyon dolar hasılat elde ederek dünya çapında 278,5 milyon dolarlık bir brüt elde etti. Deadline Hollywood, tüm giderleri ve gelirleri birlikte hesaba katarken filmin 68,2 milyon dolar net kar elde ettiğini hesapladı. 105,1 milyon dolarlık brüt kar elde etti ve% 2.000’in üzerinde yatırım getirisi (ROI) ile 2017’nin en kârlı filmi oldu.

Kuzey Amerika’da film, xXx: Return of Xander Cage, The Resurrection of Gavin Stone ve The Founder’ın açılışlarının yanı sıra 20th Century Women’ın geniş genişletmeleriyle birlikte yayınlandı ve başlangıçta 20-25 milyon dolar hasılat elde etmesi bekleniyordu. Açılış haftasında 3.038 sinema salonu. Film, Perşembe gecesi 2.295 sinemadaki ön gösterimlerinden 2 milyon dolar kazandı, Shyamalan’ın The Visit’in 2015’te yaptığı 1 milyon doları ikiye katladı ve ilk gününde 14.6 milyon doları, hafta sonu tahminlerini 30-37 milyon dolara yükseltti. Gişede birinci olarak 40,2 milyon dolara açıldı. Film, ikinci hafta sonunda 26,3 milyon dolar kazandı ve yine gişe rekorunu kırdı. Üçüncü haftasında film 14,6 milyon dolar ile gişe rekorunu kırdı ve 1999’daki Altıncı His’ten bu yana art arda üç hafta bir numara olan ilk Shyamalan filmi oldu.

Split Fotoğrafları

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email

Split Yorumları

Leave a Comment

You might like these too :)

Netflix Series

Lupine

Lupine is a French Crime, Action, Drama web television series that aired on Netflix on January 8, 2021 by George Kay and François Uzan. The series aired in two episodes

All Details »
Netflix Movies

Facia Triple

The Disaster Trio tells about the adventures of three friends who are cut off from each other. Emre, a young man, dreamed of quickly seizing the money left by his grandfather.

All Details »
Netflix Movies

It's our turn to be a hero

When the aliens who invade the world kidnap the superheroes in The Heroic Our Order series, eyes turn to their children. The government is safe to protect the kids of superheroes.

All Details »
en_USEnglish

NETFLIX SERIES

NETFLIX SERIES AND FILM WATCHING RECOMMENDATIONS